Torrent Deposuna Hoşgeldiniz. Close Notification
Open Notification

Merhaba site takipçileri. Size torrentin ne olduğunu nasıl kullanılacağı hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Öncelikle torrent kısaca dosya paylaşım servisidir. Filmleri, oyunları, dizileri rahatlıkla bulabileceğiniz büyük bir denizdir. Torrentte asıl mantık şöyle işler, siz 1 dosya indirirsiniz. İndirdikten sonra bunu seed etmeye devam edersiniz. Böylelikle sizden sonra indirecek olan kişi hızlı bir şekilde dosyayı indirebilecek.

Torrentle İlgili Bazı Terimler ve Anlamları

Seed: indirdiğiniz dosyayı programın ekranından kaldırmadan upload etmeye devam etmenize verilan addır.

Ratio: indirdiğiniz dosya boyutu ile bu dosyayı upload ettiğiniz boyutun birbirine oranıdır.

Download: Torrent sistemi aracılığı ile dosya indirme işlemine verilen isim.

Leech ve Leecher: istenmeyen elemanlardır. bunlar torrent dosyasını indirip asgari seviyede seed eden veya hiç seed etmeyen kişilerdir. sistemin işleyişini bozan, dosyaların diğer kullanıcılar tarafından yavaş indirilmesine neden olan kişilere verilen isimdir. (böyle biri olmaktan uzak durun icon smile Torrent Nasıl Kullanılır ? Torrent Terimleri Nelerdir ?

hit & run: dosyayı indirip anında listesinden kaldıran kişilerin yapmış oldukları olaya verilen isimdir. torrent dünyasının lanetlediği kişilerdir. icon smile Torrent Nasıl Kullanılır ? Torrent Terimleri Nelerdir ?

 

Nasıl Kullanılır ?

İlk adım olarak torrentten dosya indirebilmemiz için bir program indirip yüklememiz gerekiyor. Benim kullandığım ve tavsiye ettiğim program Utorrent programıdır.

Utorrent programını indirmek için tıklayınız.

Programı indirip bilgisayarımıza yükledikten sonra önümüze böyle bir ekran gelecek:

torrent1 Torrent Nasıl Kullanılır ? Torrent Terimleri Nelerdir ?

Şimdi gelelim torrentten dosya indirme işlemine. İlk olarak sitemizde bulunan konulardan indirmek istediğiniz bir dosyayı belirleyin. Konu içinde bulunan ‘torrent indir’ butonuna basarak bilgisayarınıza torrent dosyasını indirin. İnen dosya utorrent programının simgesi ile aynı şekilde görünecektir.

Bu dosyaya çift tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir:

torrent5 Torrent Nasıl Kullanılır ? Torrent Terimleri Nelerdir ?

Bu ekranda görmüş olduğunuz gibi dosyanın kaydedilecek yeri, dosya ismini belirleyebiliyoruz. Ayrıca fotoğraftaki gibi bir ekran geldiği zaman torrent programının içinde 1′den fazla ‘how i met your mother’ dizisi bölümü olduğunu görüyoruz. Eğer ki değişiklik yapmadan hepsini indirmek istiyorsanız dosyanın ineceği yeri ‘farklı kaydet’ sekmesinden belirleyip tamama tıklıyoruz. Ama eğer özellikle istediğiniz belirli bölüm veya belirli bi dosya var ise ‘hiçbirini seçme’ dedikten sonra istediğimi dosyanın yanındaki ‘çentik’ yerini işaretleyip tamam diyoruz.

 

Bunları yaptıktan sonra indirmek istediğimiz dosya inmeye başlayacaktır ve aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır:

torrent6 Torrent Nasıl Kullanılır ? Torrent Terimleri Nelerdir ?

 

Ekranda anlayabileceğiniz gibi dosyamız inmeye başlamış demektir. İndirme işlemi bittikten sonra dosyalarınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

——

Ama unutmayın ki torrent ağının en büyük dayanağı seed etmek yani sizin dosyaları upload etmenizdir. Bu yüzden dosyanız indikten sonra programı kapatmamanız ve dosyayı listeden kaldırmamanız diğer kullanıcılar için önem arz etmektedir. En azından indirdiğiniz 1 dosyayı minimum 3 gün seed etmeniz ücretsiz olarak yararlandığınız bu sisteme şükranlarınızı sunmanız anlamına gelir.

——-

Evet hepsi bu kadar iyi günler dilerim. Takıldığınız, yapamadığınız her konuda mail adresimizden yardım talep edebilirsiniz.

 

Önemli açıklama: bu yazı sade ve sadece bilgi verme amaçlıdır. Kullanıcıların indirdikleri dosyalar yüzünden zarar görmeleri veya telif haklarını ihlal etmeleri gibi olası durumlarda TorrentDeposu.Com sitesi sorumlu tutulamaz. Tüm sorumluluk kullanıcılara aittir.

Gelen Aramalar:

  • torrent nasl kullanlr

0 Yorum

Yorum Yapın


7 − = dört

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx